Senat RP uczcił 100-lecie „Rodła”

5 września br. o godz. 12.00 w Senacie na I piętrze Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki otworzy dwie wystawy: „100-lecie utworzenia Związku Polaków w Niemczech” oraz „Spod znaku Rodła”. Ekspozycje przygotowane zostały z okazji 100. rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech.

Wystawa pt. „100-lecie utworzenia Związku Polaków w Niemczech” ma na celu upamiętnienie działalności kulturalnej, gospodarczej i politycznej Związku Polaków w Niemczech, który działał na rzecz ochrony interesów polskiej mniejszości narodowej zamieszkującej na ziemiach niemieckich. Wystawa prezentowana jest z inicjatywy senatorów Kazimierza Kleiny i Adama Szejnfelda.

Ekspozycja „Spod znaku Rodła” prezentuje wydarzenia związane z odzyskaniem i odbudową naszej państwowości poprzez historie polskich szkół na terenie ówczesnych Niemiec. Wystawa, przygotowana przy współpracy młodzieży z I LO w Bytomiu oraz I LO w Kwidzyniu, ukazuje historię powstania pierwszego polskiego gimnazjum na terenie Niemiec w 1932 r. oraz polskiego gimnazjum w Kwidzynie w 1937 r.  Zorganizowana ona została z inicjatywy senator Haliny Biedy.

 

Uchwała Senatu RP w sprawie upamiętnienia setnej rocznicy utworzenia ZPwN

Ten wpis został opublikowany w kategorii Polecamy i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.