Medal Rodła odzyskany przez Związek Polaków w Niemczech

int_3

fot. 1

Po blisko 26 latach od „wygaśnięcia” komunistycznej ustawy o nadawaniu Medalu Rodła, powrócił on w symbolicznym znaczeniu do prawowitego właściciela  – Związku Polaków w Niemczech. Tym samym Medal staje się najwyższym wyróżnieniem nadawanych w imieniu Polonii niemieckiej  – Polactwa, przez najstarszą Polską organizację – Związek Polaków w Niemczech.

Oficjalnej prezentacji wraz z inauguracyjnym nadaniem Medalu RodłaZwiązku Polaków w Niemczech, dokonał w dniu 11 marca 2016r., Kanclerz Kapituły Znaku Rodła w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej, w obecności Marszałka Senatu Pana Stanisława Karczewskiego oraz Marszałka Seniora Sejmu RP Pana dr. Kornela Morawieckiego, przedstawicieli Zarządu Głównego, organów Związku Polaków w Niemczech,  a także wielu znakomitych gości, zebranych podczas Konferencji Berlin – Warszawa – wczoraj i dziś Związku Polaków w Niemczech spod znaku „Rodła“, która odbyła się pod patronatem Marszałka Sejmu RP Pana Marka Kuchcińskiego w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej.

Uroczyste wręczenie Medalu Rodła

Kanclerz Kapituły Znaku Rodła Robert Matysiak wspólnie z Prezesem ZPwN Józefem Malinowskim oraz V-ce Prezes  Anną Wawrzyszko, w obecności wielu znamienitych gości, wręczył Medal Rodła za wybitne zasługi na rzecz Związku Polaków w Niemczech, pielęgnowania historii i tradycji organizacji, okazywanie wsparcia i pomocy w promowaniu idei i wartości wpisanych w Znak Rodła laureatom Medalu:

Pani Dorocie Arciszewskiej-Mielewczyk – poseł na Sejm RP,

Panu Michałowi Jach – poseł na Sejm RP,

Panu prof. dr hab. Janowi Sandorskiemu (UAM),

Panu Wojciechowi Kwiatkowskiemu (MKiDN),

Panu prof. Andrzejowi Koss (ASP).

Serdecznie gratulujemy wybitnym Laureatom Medalu.

DSC00143

fot. 2

Na zdjęciu od lewej: Marszałek Senior Sejmu RP dr. Kornel Morawiecki, Przewodniczący ZPwN Józef Malinowski, prof. dr hab. Jan Sandorski (UAM), V-ce Prezes ZPwN Anna Wawrzyszko, Dorota Arciszewska-Mielewczyk – poseł na Sejm RP, Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, Michał Jach – poseł na Sejm RP, Kanclerz Kapituły Znaku Rodła Robert Matysiak,  Wojciech Kwiatkowski (MKiDN), prof. Andrzej Koss (ASP).

Inicjatorem ustanowienia Medalu Rodła – Związku Polaków w Niemczech jest Robert Matysiak, Kanclerz Kapituły Znaku Rodła Związku Polaków w Niemczech. Autorką koncepcji artystycznej Medalu jest Joanna Matysiak – sekretarz Kapituły Znaku Rodła oraz członek ZPwN Oddziału Dolna Saksonia.

Realizacja projektu spotkała się z ogromnym zaangażowaniem i wsparciem Prezesa Związku Polaków w Niemczech  Pana Józefa Malinowskiego.

Tym samym historia związana z Medalem Rodła otwiera nowa kartę historii najstarszej organizacji polskiej w Niemczech.

„Medal został ustanowiony za wybitny wkład w krzewieniu idei wpisanych w Znak Rodła, w uznaniu zasług w działalności na rzecz zachowania świadomości narodowej i kultury polskiej wśród Polonii niemieckiej i za wybitne dokonania lub całokształt działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania idei Znaku Rodła, za zasługi dla ZPwN oraz za propagowanie wartości na straży których stoi.

Okazały i ciekawy w formie, dzięki artystycznej koncepcji, Medal przedstawia historie i wciąż aktualne idee ZPwN. 

Awers Medalu –

Eksponuje Znak Rodła – kreślony linią – wpisany w prostokąt, którego autorka Joanna Kłopocka (1904-1982), 8 listopada 1932 na zebraniu związkowym w Berlinie Charlottenburgu zaproponowała graficzny Znak Rodła, które zostało uznane jako Znak Związku Polaków w Niemczech, od tego czasu jest polskim znakiem narodowym, przez dziesiątki lat stało się nieśmiertelne i niezniszczalne, będąc dla wielu pokoleń wyrazem gwarancji i ciągłości polskości. Rodło w swym kształcie granicznym ukazuje stylizowany bieg Wisły – Kolebki Narodu Polskiego i Kraków – źródło kultury Polskiej.

 Znaczenie Rodła najtrafniej zostało sformułowane przez Edmunda Omańczyka:

 „Oto nasze Rodło, które nie jest herbem, ani godłem, ale znakiem łączności z całym Narodem Polskim i jego duszą”. 

W centrum medalu rycina Domu Polskiego w Bochum – obecnie siedziba Zarządu Głównego Związku Polaków w Niemczech, z prawej umieszczony na obwodzie medalu stylizowaną czcionką napis: Związek Polaków w Niemczech.

int_4

fot. 3

Rewers Medalu –

którego inspiracją plastyczną jest tkanina z Prawdami Polaków, wykonana w 1946 roku na Uniwersytecie Ludowym w Jurkowym Młynie k. Morąga, który w oparciu o hasło „Jesteśmy Polakami” realizował program pracy repolonizacyjnej. Tkanina należy do cennych muzealiów przechowywanych w Dziale Historii Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Pięć Prawd Polaków zostało uchwalonych i uroczyście proklamowanych w niedzielę, 6 marca 1938 r., w największej sali teatralnej w Berlinie, w czasie Kongresu Związku Polaków w Niemczech – w XV-lecie istnienia Związku – w obecności prawie sześciu tysięcy przedstawicieli Polaków w Niemczech.

int_5

fot. 4

Akt ich ogłoszenia odczytał dr Jan Kaczmarek. W akcie tym czytamy:

 „Prawdy te nie z rozumu mędrców wielkich się wywodzą, ale z najprostszych serc Ludu Polskiego wydobyte są”.

dr Jan Kaczmarek

W „Leksykonie Polactwa w Niemczech” czytamy:

 „Historia Prawd tych jest niezwykła ,bowiem niemożliwym jest ustalenie autorstwa. Prawdy te wypowiadane na zebraniach polskich w Niemczech na wszystkich terenach, doczekały się uroczystego ich ogłoszenia w formie katechizmu narodowego..”

Medal poprzez treść Pięciu Prawd Polaków, które bez wątpienia są niezwykle aktualnym,  uniwersalnym, patriotycznym programem na budowanie jutra zwraca uwagę na historycznie uwarunkowaną funkcję organizacji jako przedstawiciela Polonii niemieckiej.

Dzięki perfekcyjnemu wykorzystaniu najważniejszych i zarazem rozpoznawalnych dzisiaj symboli Związku Polaków w Niemczech; Znak Rodła, Dom Polski w Bochum oraz Prawdy Polaków formuła medalu otrzymała ponad pokoleniowa wartość łączącą historie najstarszej organizacji polonijnej z jej współczesnym zadaniem przewodzenia i reprezentowania Polaków  w Niemczech.”

Wybrane fragmenty wystąpienia Kanclerza Kapituły Znaku Rodła podczas prezentacji Medalu w Sejmie RP w dniu 11 marca 2016 roku.

Zapraszamy do współpracy w realizowanych projektach Kapituły Znaku Rodła. Więcej szczegółów w zakładce Kapituła Rodła. Kontakt z Kapitułą pod adresem e-mail: kapitula@zpwn.org

fot. nr. 1,3 i 4 Krzysztof Pabiańczyk 
fot.nr. 2  Władysław Pisarek
Ten wpis został opublikowany w kategorii Kapituła Znaku Rodła, Polecamy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.